16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

فهرست مطالبی که در این مقاله می‌خوانید

16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI ، مکمل مقاله‌ی تست تیپ شناسی مایرز بریگز یا MBTI است که توسط گروه روان‌سنجی وبلاگ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی کارروا منتشر شده است.

در مقاله‌ی قبلی، توضیحات کلی تست مایرز بریگز را ارائه نموده و به معیارهای اصلی و همچنین تیپ‌های شخصیتی مستخرج از آن معیارها اشاره کردیم. همچنین توضیح دادیم که چهار معیار اصلی برون‌گرایی یا درون‌گرایی، حسی یا شهودی، منطقی یا احساسی، باساختار یا منعطف وجود دارد که هر فردی جنبه‌ای از این معیارها را داراست و از ترکیب این چهار جنبه‌ی اصلی 16 تیپ شخصیتی استخراج می‌شود. همچنین گفتیم می‌توان این 16 تیپ شخصیتی را در 4 گروه چهارتایی تحت عنوان مشرب یا طبع دسته‌بندی نمود، ‌چراکه اشخاص با مشربی یکسان وجه مشترک‌های فراوانی باهم دارند و به ارزش‌های مشابهی پای‌بندند، ‌هرچند که البته کاملاً یکسان نیستند. این مشرب‌ها از این قرارند:‌ ایده‌آلیست‌ها، بینشی‌ها، سنتی‌ها و تجربه‌کننده‌ها.

اما در این مقاله از وبلاگ کارروا به توضیح مختصری از 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI خواهیم پرداخت و در این خصوص صحبت خواهیم کرد که هر تیپی به صورت کلی چه ویژگی‌هایی دارد. با مطالعه‌ی این مقاله در چند دقیقه می‌توانید اطلاعات جذاب و مفیدی در خصوص این تیپ‌ها بدست آورده و با ویژگی‌های شخصیتی خود مقایسه کنید، پس همراه ما باشید.

توضیح:  برخی از سایت‌ها هر یک از تیپ‌های شخصیتی را با عناوین خاصی نام‌گذاری کرده‌اند (فرمانده، معمار و…) اما با یک بررسی مختصر روشن می‌شود که در استفاده از این اسامی وحدت رویه‌ای وجود ندارد و حتی گاهی با منابع رسمی هم در تضاد است. به همین دلیل ما در مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI از این عناوین استفاده نکرده‌ایم. ولی به دلیل آشنایی شما و همچنین روشن شدن این اختلافِ رویه، عناوین فوق را تحتِ‌عنوان «مشهور به:‌ » در ابتدای توضیح هر تیپ آورده‌ایم. همچنین «پاول تایگر و باربارا تایگر» در کتاب «شغل مناسب شما» هر تیپ را در یک جمله خلاصه کرده‌اند که به آن هم تحتِ‌عنوان «در یک جمله: » اشاره نموده‌ایم.

 

16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI
مشرب ایده‌آلیست‌ها در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

الف)‌ ایده‌آلیست‌ها

اولین طبعی که در مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI بررسی خواهیم نمود،‌ احساسی‌های شهودی یا ایده‌آلیست‌ها هستند، آنها در مقایسه با سایر مشرب‌ها فلسفی‌ترند و برای صداقت و معنای زندگی ارزش ویژه‌ای قائل‌ هستند. ایده‌آلیست‌ها به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های دیگران بها می‌دهند و برای رشد و ترقی دیگران انرژی می‌گذارند، در یک جمله شعار آنها این است:  «صداقت داشته باش».

 

1. تیپ ENFJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ پیشرو، پیشقدم، بخشنده | در یک جمله:‌ متخصصان روابط‌عمومی | معیارهای اصلی: برون‌گرا، شهودی، احساسی و باساختار.

آنها کارهای گروهی را ترجیح می‌دهند و از فعالیت‌های تک‌نفره و تنهایی گریزان‌اند، از شهرت و محبوبیت فراوانی برخوردارند و رهبری توانمند بشمار می‌روند؛ فراتر از آنچه وجود دارد فکر می‌کنند و تاثیر هر اتفاقی را روی دیگران می‌سنجند. همچنین شهودی‌اند و با انتزاع و تخیل بیشتر مأنوس‌اند تا فعالیت‌های حسی و تجربی، همینطور به جای تحلیل‌های منطقی بیشتر بر روی جنبه‌ی احساسی قضایا تمرکز می‌کنند و دریافت‌های شخصی را بر نتایج منطقی مقدم می‌دانند و البته برای تائید دیگران جایگاه ویژه‌ای قائل می‌شوند؛ تحسین و تمجید را دوست دارند و از اینکه دیگران از آنها انتقاد کنند ناراحت می‌شوند.

در کنار این ویژگی‌ها ساختارمند هم هستند به همین دلیل منظم و برنامه‌ریز بشمار می‌روند و از دیگران نیز همین توقع را دارند. رفتاری مسئولانه و از روی علاقه دارند و از آنجایی که ایده‌آلیست هستند دنبال نقاط مثبت دیگران می‌گردند. وقتی احساس کنند به اندازه‌ِی کافی از آنها تقدیر نشده است دچار ناکامی شده و با نوعی ابهام و سردرگمی مواجه می‌شوند؛ به سمت انتقاد از خود گرایش دارند اما به ندرت از کسی انتقاد می‌کنند.

 

2. تیپ INFJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ مشاور، حامی | در یک جمله: تسریع‌کننده تغییرات مثبت | معیارهای اصلی: درون‌گرا، شهودی، احساسی و منعطف.

افرادی مستقل و اندیشمند همراه با احساسات قوی و اصولی محکم. معمولا پشت حوادث و اتفاقات را دیده و از شم قوی برخوردارند. صمیمی، وفادار، متعهد و آرمان‌گرا هستند. بر روی اصول و ارزش‌های خود اصرار و حتی سماجت دارند. اغلب کمال‌گرا هستند و دوست دارند همه‌ی کارها به نحو احسن انجام شود. از احساسات و علایق افراد خبر دارند به همین دلیل اغلب می‌توانند با افراد مشکل‌دار و سخت کنار بیایند.

 

3. تیپ ENFP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: مبارز، قهرمان، پیکارگر. | در یک جمله: هرچیزی امکان‌پذیر است. | معیارهای اصلی:‌ برون‌گرا، شهودی، احساسی و منعطف. 

آنها از در جمع بودن لذت می‌برند و به کارهای گروهی علاقه دارند، آنها مشتاق، جذاب، خلاّق، پرانرژی و مستقل‌اند و در شرایطی که آزادیِ خلاقیت و نوآوری داشته باشند بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند. آنها به دنبال روش‌های جدید و کارهای نو می‌روند؛ به رشد و تعالی دیگران علاقه‌مندند؛ از اختلاف و تعارض می‌پرهیزند و بیشتر به دوستی و هماهنگی با دیگران علاقه‌مندند؛ به اندازه‌ی کافی سازمان‌یافته نیستند به همین دلیل اگر با افرادی واقع‌بین و اشخاصی عمل‌گرا همکار شوند بیشتر به موفقیت می‌رسند. او از تنهایی می‌گریزد و دارای روحیه‌ی آزادگی است و البته شاید هنوز استعدادهای خود را به خوبی نشناخته باشد.

 

4. تیپ INFP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ تسهیل‌گر، واسطه‌گر، ایده‌آل‌گرا | در یک جمله:‌ آرام و پر از احساس | معیارهای اصلی: درون‌گرا، شهودی، احساسی و منعطف‌‌.

آنها به هماهنگی درونی بیش از هر چیز اهمیت می‌دهند و اشخاصی حساس، آرمان‌گرا، صمیمی و وفادارند. اغلب تحت‌تأثیر باورهای شخصی خود قرار می‌گیرند. در امور روزانه انعطاف‌پذیرند و نسبت به تعهّدات‌شان پای‌بندند. برای خود معیارها و ارزش‌های سطح بالا در نظر می‌گیرند. از تعارض و اختلاف پرهیز می‌کنند و بسیار همدل و مهربانند. تمایل به راضی کردن دیگران دارند از این رو جواب نه دادن برای‌شان دشوار است. گاهی در درک واقعیت‌ها دچار اشتباه می‌شوند و چه بسا افرادی غیرمنطقی شناخته شوند.

 

ب)‌ بینشی‌ها

دومین مشربی که در مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI بحث خواهیم نمود، منطقی‌های شهودی یا بینشی‌ها هستند. آنها در بین سایر مشرب‌ها از همه مستقل‌ترند و برای کسب دانش میل شدیدی از خود نشان می‌دهند و برای خود و دیگران استاندارد‌های سطح بالایی در نظر می‌گیرند. بینشی‌ها بسیار کنجکاوند و جنبه‌های مختلف یک موضوع را می‌بینند و برای حل مسائل مختلف راه‌کار ارائه می‌دهند. شعار بینشی‌ها در یک جمله این است:‌ «در هر کاری عالی باش».

 

5. تیپ ENTJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: فرمانده، فرمانروا، رهبر | در یک جمله:‌ همه چیز عالی است، سر رشته امور در دست من است. | معیارهای اصلی: برون‌گرا، شهودی، منطقی و باساختار.

آنها از وقت گذراندن با دیگران لذت می‌برند و تعامل با سایرین برای‌شان انرژی‌زاست، فصاحت و بلاغت ویژه‌ای در سخنرانی دارند و توانایی‌های کلامی‌شان جذاب است؛ وقایع را با تجزیه و تحلیل و بسیار منطقی بررسی می‌کنند، خوش‌بینند و در همه‌ی امور نقاط مثبت را می‌یابند و سعی می‌کنند در انجام هرکاری به استادی برسند.

آنها به شدت منطقی و تحلیل‌گرند و در انجام هرکاری که به استدلال احتیاج داشته باشد موفق‌اند. آنها به سادگی نقاط ضعف و اشکالات موجود در موقعیت‌های مختلف را فهمیده و راه اصلاح آن را پیدا می‌کنند برای حقیقت ارزش قائل‌اند و تنها با استدلال منطقی متقاعد می‌شوند و در نهایت تمامی کارهای‌شان با برنامه و هدفمند است. چون می‌خواهند به سرعت به دنبال حل چالش‌های بعدی بروند با عجله تصمیم‌ می‌گیرند. گاهی می‌توانند سخت‌گیر، رُک و کم‌طاقت باشند و احساسات دیگران را قبول نکنند لذا بسیار مجادله‌کننده و اهل بحث می‌شوند.

 

6. تیپ INTJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ معمار، روشنفکر،‌ ابداع‌گر. | در یک جمله:‌ شایستگی + استقلال = کمال | معیارهای اصلی: درون‌گرا،‌ شهودی، منطقی و ساختارمندی.

آنها از تنهایی خود لذت می‌برند و انرژی مورد نیاز را در درون خود جستجو می‌کنند؛ اهل تخیل و رویاپردازی‌اند و برای امور انتزاعی بیش از امور عَملی و تجربی ارزش قائل‌اند،‌ همچنین اهل تجزیه و تحلیل‌اند و هر کاری را به صورت منطقی ارزیابی می‌کنند.

بسیار منظم و برنامه‌ریزند؛ کمال‌طلب هستند و نیازمند استقلال، شایستگی و صلاحیت فردی‌اند. از بی‌تفاوتی یا انتقاد ناراحت نمی‌شوند، تحت‌تاثیر رفتار مقامات بالادست قرار نمی‌گیرند و در صورتی از مقررّات پیروی می‌کنند که با اهداف‌شان همسو باشد. اندیشمندان استراتژیک خوبی هستند و به آسانی می‌توانند اشکالات و امتیازات هر موقعیتی را درک کنند. اگر کار و یا ایده‌ای داشته باشند روی آن تمرکز می‌کنند و انرژی و انگیزه‌ی فراوانی به خرج می‌دهند. گاهی اوقات رُک و صریح انتقاد می‌کنند.

 

7. تیپ ENTP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: مبلغ، رویایی | شعار:‌ کارآفرینان مادرزاد | معیارهای اصلی: برون‌گرایی، شهودی، منطقی و منعطف.

آنها عاشق هیجان و مبارزه‌اند. پُرشور و شوق، اهل صحبت و باهوش‌. بسیاری از کارها را خوب و درست انجام می‌دهند و همیشه دنبال افزایش شایستگی و توانایی‌های خویش‌اند. خلاقیت زیادی دارند و به الهامات خود بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‌دهند و می‌خواهند ایده‌های خود را به واقعیت تبدیل کنند. قدرت فراوانی در حلِ مشکلات و مسایل و از میان برداشتن چالش‌ها دارند. اندیشمندانی استراتژیک هستند و همیشه می‌توانند برای خواسته‌های خود دلایلی ارائه دهند. خوش‌رو هستند و دوستانِ فراوانی دارند و به جای قضاوت دیگران آنها را درک می‌کنند. رُک و صادق‌اند، زیاد حرف می‌زنند و به دیگران فرصت حرف زدن نمی‌دهند. پای‌بندی به تعهّدات را دوست ندارند چراکه نگران از دست دادن فرصت‌های پیش‌رویند.

 

8. تیپ INTP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: متفکر، منطقی | شعار:‌ نبوغ در حل مسئله | معیارهای اصلی: درون‌گرا، شهودی، منطقی و منعطف بودن.

آنها کاملاً روشنفکر و منطقی هستند و توانایی ویژه‌ای در حل مسئله دارند، ظاهری آرام دارند و سعی می‌کنند مشکلات را کشف و تحلیل نمایند. فقط با استدلال منطقی متقاعد می‌شوند و بر احساسات خود و دیگران بی‌توجه‌اند. گاهی ایده‌های‌شان چنان پیچیده است که در القاء آن به دیگران با مشکل مواجه ‌می‌شوند. گاهی هم تحت تاثیر کمال‌طلبی خود، احساس عدمِ‌کفایت می‌کنند.

 

ج)‌ سنتی‌ها

سومین مشرب که در مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI بحث خواهیم نمود، باساختارهای‌حسی یا سنتی‌ها هستند. آنها به نظم، قانون، امنیت، درستی کار و سازگاری بها می‌دهند. سنتی‌ها به مقامات بالا و سلسه‌مراتب احترام می‌گذارند و اغلب ارزش‌های محافظه‌کارانه دارند. بسیار وظیفه‌شناس‌اند و همیشه سعی می‌کنند کارها را درست انجام دهند. شعار سنتی‌ها در یک جمله این است: «زود بخواب و زود از خواب بیدار شو».‌

16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا mbti
مشرب سنتی‌ها در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

 

9. تیپ ESTJ  در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: مجری، ناظر | در یک جمله:‌ اهل تجارت و کسب‌وکار | معیارهای اصلی: برون‌گرا، حسی، منطقی، باساختار.

همانطور که بارها گفتیم برون‌گراها به سمت فعالیت‌های گروهی گرایش دارند؛ در کنار این ویژگی حسی بودن باعث می‌شود یافته‌های مبتنی بر حواس پنجگانه و فعالیت‌های تجربی و عملی را بیشتر دوست داشته باشند؛ همچنین در تصمیمات خود بیشتر بر منطق، استدلال و تجزیه‌وتحلیل وقایع تکیه می‌کنند و از قدرت استدلال فراوانی بهره‌مندند، اما خلاقیت زیادی ندارند و بر سنت‌ها و قوانین بیشتر بها می‌دهند، با نظم و برنامه‌ریزی پیش می‌روند، آنها اعتقاداتی راسخ دارند در حدی که شاید توقع داشته باشند دیگران نیز از این اصول و اعتقادات پیروی کنند به همین دلیل گاهی دیکتاتور به نظر می‌رسند؛ همچنین به طور ذاتی انتقادگرند و به جنبه‌های مثبت اطرافیان توجهی نمی‌کنند. البته درعین‌حال به‌قدری خوش‌مشرب‌اند که‌ همه‌‌ی نزدیکان‌شان دوستشان دارند.

 

10. تیپ ISTJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: بازرس، بازپرس | در یک جمله:‌ عجله نکنید ولی درست انجام دهید | معیارهای اصلی: درون‌گرا، حسی، منطقی، باساختار.

افرادی جدی، مسئول و قابل‌اعتماد هستند و به تعهدات خود پای‌بند باقی می‌مانند، حرف‌شان قابل برگشت نیست. عمل‌گرا، واقع‌بین، دقیق و روش‌مدارند و تمرکز بالایی دارند. برای اثبات حرف‌های‌شان دلیل و مدرک ارائه می‌دهند. محتاط و سنتی هستند، از رویه‌ها و مقررّات پیروی می‌کنند و در برابر کسانی که از مقررّات پیروی نمی‌کنند صبر کمی دارند. آنها در مواقع بحرانی هم آرام به نظر می‌رسند در حالی که در پس چهره‌ی آرام‌شان جوش و خروشی در جریان است. واکنش‌های تند خود را به نُدرت بروز می‌دهند و احساسات خود را خیلی کم نشان می‌دهند به همین دلیل سرد و بی‌احساس ارزیابی می‌شوند. برخی اوقات نظر خود را بر دیگران تحمیل می‌کنند.

 

11. تیپ ESFJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: سفیر، فراهم‌کننده | در یک جمله:‌ برای‌تان چه می‌توانم بکنم؟ | معیارهای اصلی: برون‌گرا، حسی، احساسی و باساختار.

هم‌جواری این چهار ویژگی باعث می‌شود آنها بر روی رفتارهای خود تمرکز کنند و برای آن اهمیت قائل باشند، آنها وفادار، منظم و خوش‌قلب‌اند و از تعامل با دیگران لذت می‌برند. عمل‌گرا، واقع‌بین، آگاه و سنتی هستند و به تعهدات خود پای‌بندند؛ آنها برای حسن‌شهرت تلاش می‌کنند و میل به راضی کردن دیگران دارند. ممکن است کمک نخواسته درصدد کمک به دیگران برایند، به همین خاطر شاید به عنوان افرادی که در کارهای دیگران دخالت می‌کنند شناخته ‌شوند. در برخی مواقع به نقطه نظرهای کسانی که دوست‌شان دارند بیش‌ازحد تاکید می‌کنند.

 

12. تیپ ISFJ در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: حامی‌، پرورش‌دهنده. | در یک جمله:‌ انجام وظیفه افتخار من است. | معیارهای اصلی: درون‌گرا، حسی، احساسی، باساختار.

آنها وفادار، متعهد و مهربانند و به احساسات دیگران بها می‌دهند. وجدان کاری بالایی دارند و مسئولیت کارها را می‌پذیرند. در انجام دادن کارها دقت زیادی ‌دارند. محافظه‌کارند و به ارزش‌های ‌سنتی و خواست‌های دیگران بها می‌دهند و دوست دارند به شکل عملی به آنها کمک کنند. احساسات خصوصی خود را نشان نمی‌دهند. به طور کامل در زمان حال زندگی می‌کنند و نمی‌توانند مسائل را فراتر از زمان دیده و نتایج احتمالی حوادث را پیش‌بینی کنند. برای آنکه بتوانند از لحظه‌ی حال فراتر روند به کمک احتیاج دارند. چون می‌خواهند از نتیجه‌ی کار خود مطمئن باشند همه‌ی کارها را خودشان انجام می‌دهند. گاهی به اندازه‌ی کافی قاطعیت ندارند و ابراز وجود نمی‌کنند پس شاید مورد بهره‌کشی واقع شوند.

 

د)‌ تجربه‌کننده‌ها

اما آخرین گروهی که در مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI بحث خواهیم کرد، منعطف‌های‌حسی یا تجربه‌گراها هستند. تجربه‌گراها در مقایسه با سایر مشرب‌ها ماجراجوترند و برای لحظه‌ی اکنون و تکانه‌های‌شان زندگی می‌کنند. آنها به موقعیت فوری توجه دارند و می‌توانند ارزیابی کنند که در لحظه‌ی حال چه کاری باید انجام شود. همچنین با مقررات میانه‌ی خوبی ندارند و موقعیت‌هایی را انتخاب می‌کنند که آزادی‌شان محدود نشود. شعار تجربه‌گراها می‌تواند این باشد: «بخور، بنوش و شاد باش».

 

13. تیپ ESTP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به: کارآفرین، عمل‌گرا  | در یک جمله:‌ بیائید مشغول شویم. | معیارهای اصلی: برون‌گرا، حسی، منطقی و منعطف.

آنها نگران‌ نمی‌شوند، همیشه شاد، فعال،‌ سهل‌انگار و خودجوش‌اند. علاقه‌ای به برنامه‌ریزی دریاره‌ی آینده ندارند، به دلیل برون‌گرایی عاشق تلاش‌های گروهی‌اند، هیچ چیز به اندازه‌‌ی تعداد زیاد اعضای گروه نمی‌تواند آنها را سر ذوق آورد، ‌همچنین چون حسی‌اند بیشتر به سمت عمل‌گرایی گرایش دارند، در مواقعی بیش‌ازحدِ توان خود مسئولیت می‌پذیرند و زیر فشار می‌روند و شاید نتوانند به تعهّدات خود عمل کنند. در حل مسائل از توانمندی فراوانی برخوردارند، می‌توانند شرایط دشوار و پیچیده را آرام کنند و میان نظرات مغایر و مخالف آشتی برقرار سازند. به احساسات دیگران بی‌توجه‌اند و چون می‌خواهند رفتاری صادقانه داشته باشند، بیش از اندازه صریح و رُک‌گویند و از این جهت اطرافیان‌شان دلگیر می‌شوند.

 

14. تیپ ISTP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ ماهر، چیره‌دست | در یک جمله:‌ با امکانات موجود بهترین کار را انجام می‌دهم. | معیارهای اصلی:‌ درون‌گرا، حسی، منطقی و منعطف.

آنها افرادی صریح، صادق و اهل عمل هستند. ویژگی حسی و منطقی بودن باعث می‌شود به تحلیل موضوعاتی عملی همچون اشیاء، پدیده‌ها و رویدادها علاقه‌مند باشند. در کار بردن ابزار و کار کردن با دست‌های‌شان تبحر فراوان دارند. آنها تصمیمات منطقی می‌گیرند و مسائل را به خوبی توضیح می‌دهند. کنجکاو و مشاهده‌گر هستند و تنها در مقابل آنچه که به طور عینی ببینند متقاعد می‌گردنند. البته اهل نظم و ترتیب نیستند و همین باعث می‌شود که از گوشه‌وکنار کارشان بزنند و در برخی موارد کارشان را تمام نکنند، از این رو داشتن یک برنامه‌ی دقیق می‌تواند کمک بزرگی به آنها بکند.

 

15. تیپ ESFP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور به:‌ سرگرم‌گننده، ایفاگر | در یک جمله:‌ نگران نباشید، شاد باشید. | معیارهای اصلی:‌ برون‌گرا، حسی، احساسی و منعطف.

این تیپ سازگاری زیادی دارند و زیاد به خودشان و به دیگران سخت نمی‌گیرند، مشتاقانه در بازی‌ها و تفریحات مشارکت می‌کنند، اشخاصی صبور و شکیبا هستند، خلق‌وخوی دیگران را می‌پذیرند و نمی‌خواهند اراده‌ی خود را بر آنها تحمیل کنند؛ همیشه مترصد یافتن راه‌هایی برای شگفت‌زده و خوشحال کردن دیگرانند، برای لذت بردن از زندگی اهمیت زیادی قائل‌اند و به همین خاطر نمی‌توانند انضباط کاری برای خود ایجاد کنند. همچنین بدون توجه به نتایج منطقی کارهای خود تصمیم می‌گیرند.

 

16. تیپ ISFP در 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

مشهور:‌ ماجراجو، آهنگ‌ساز | در یک جمله:‌ هدایا هر چند ناقابل، شما را خوشحال می‌کند. | معیارهای اصلی: درون‌گرا، حسی، احساسی و منعطف.

آنها محتاط متواضع، گرم و پراشتیاق‌اند ولی این اشتیاق را فقط در برابر کسانی که به خوبی بشناسند و اعتماد داشته باشند بروز می‌دهند. صبور، شکیبا و انعطاف‌پذیرند و کنار آمدن با آنها کار ساده‌ای است. اهل قضاوت دیگران نیستند و با توجه به واقعیت‌ها نظرات دیگران را می‌پذیرند. به طور کامل در اینجا و اکنون زندگی می‌کنند. عجله‌ای برای شروع کار بعدی ندارند و مایل‌اند با فعالیتی که مشغول آن هستند کنار بیایند و آن را به خوبی انجام دهند. علاقه‌ای به رهبری دیگران ندارند،‌ به همین دلیل راهروان خوبی هستند و در کارهای گروهی مشارکت فعال دارند. در برابر انتقاد دیگران آسیب‌پذیرند و آن را توهین معنا می‌کنند و علاقه‌شان به منتقد را از دست می‌دهند.

 

حُسن‌ختام

در این مقاله به منظور آشنایی خوانندگان وبلاگ کارروا، به 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI اشاره‌ی مختصری داشتیم. اما خبر خوش اینکه در مقالات آینده هر تیپ را به صورت تخصصی بررسی و شرح خواهیم داد. اما همین‌جا باید تاکید کنیم که تست‌ها تنها راه یا کامل‌ترین راه خودشناسی نیستند و غالباً برای خودشناسی نیازمند بررسی عمیق یک متخصص یا روان‌شناس ضروری است، چراکه او با ایجاد ارتباط بین نتایج ابزارهای روان‌سنجی، مصاحبه‌ی بالینی و بررسی زندگی‌نامه‌‌ی‌ شخص، به شناخت جامع‌تر و دقیق‌تری دست ‌می‌یابد که قطعا کامل‌تر از نتیاج صرف ابزارهای روان‌سنجی است.

اگر با خواندن مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI سوالی ذهن‌تان را مشغول کرده است که فکر می‌کنید طرح‌وبحث آن برای شما و خوانندگان ما مفید است، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید، مطمئناً در اولین فرصت پاسخ سوال شما را خواهیم داد.

 

  • مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI نوشته‌ای است از وبلاگ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی کارروا که توسط گروه روان‌سنجی منتشر شده است و البته از سری مقاله‌های خودشناسی محسوب می‌شود.
  • در نگارش مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI از کتاب‌ نظریه‌های مشاوره مسیر شغلی نوشته فاطمه سمیعی، دکتر ایران باغبان، دکتر محمدرضا عابدی و دکتر سیمین حسینیان و کتاب شغل مناسب شما نوشته پاول تایگر و باربارا تایگر که توسط مهدی قراچه داغی و دکتر حسین رحیم منفرد ترجمه شده است استفاده شده است.
  • هرگونه نقل‌ِقول و کپی‌برداری از مقاله‌ی 16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI ، بدون ذکر منبع لینک‌دار، غیرقانونی، غیرشرعی و قابل‌ِپیگرد است. لطفا به پاس وقتی که برای تهیه‌ی محتوا گذاشته می‌شود امانتدار باشید…
16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI
16 تیپ شخصیتی تست مایرز بریگز یا MBTI

اگر مقاله را پسندیدید آن را با دوستان خود به اشترک بگذارید:

ایمیل
تلگرام
واتساب
توئینر
فیسبوک
اسکایپ

ارسال دیدگاه

تست تیپ شناسی مایرز بریگز یا mbti
خودشناسی

تست تیپ شناسی مایرز بریگز یا MBTI

همه‌گیری و قابلیت‌های مایرز بریگز یا MBTI به حدی است که بسیاری از شرکت‌ها برای شناسایی ویژگی‌های پرسنل، استخدام و بکارگماری تخصصی از همین تست استفاده می‌کنند، به نقلی سالانه دو میلیون نفر از MBTI برای شخصیت‌شناسی استفاده می‌کنند.

شرایط پرداخت بیمه بیکای و جواب 11 سوال مهم
قانون کار و تامین اجتماعی

شرایط دریافت بیمه بیکاری و جواب 11 سوال‌‌

از نظر قانونِ بیمه‌ بیکاری، بیکار، بیمه شده‌ای است که بدون میل و اراده بیکار شود و آماده‌‌ی کار باشد. براساس این قانون افراد زیر به تشخیص وزارتخانه‌ی مربوطه و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته می‌شوند و می‌توانند از مزایای بیمه‌ بیکاری استفاده کنند…

6 عامل موثر در طراحی مسیر شغلی شما
مشاوره شغلی

6 عامل موثر در طراحی مسیر شغلی شما

… اگر از ابتدا شغلی را متناسب با توانایی‌ ذهنی خود انتخاب می‌نمود و به موفقیت‌های کوچک دست می‌یافت، با تجربه‌ی تراکمِ احساس موفقیت در نوعی چرخه‌ی هم‌افزایی شغل-شخص قرار می‌گرفت، چرخه‌ای که با تقویت اعتماد به نفسش او را در مسیر رشد قرار می‌داد…

15 رفتار که امنیت شغل شما را تهدید میکند
مشاوره شغلی

15 رفتار که امنیت شغل شما را تهدید میکند

مثل نسل دایناسورها که در جایی از تاریخ منقرض شدند و دیگر وجود ندارند، شاید امنیت شغلی هم دیگر جزئی از زندگی ما نباشد! هیچ کارفرمایی نمی‌تواند امنیت شغلی شما را تضمین کند، اما خودتان می‌توانید با اجتناب از 15 رفتار منفی شغل‌تان را تثبیت کنید…